Zjednoczyć się ponad wszystkimi różnicami

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: W jaki sposób można zjednoczyć się ponad wszystkimi różnicami? Przecież wszyscy jesteśmy różni i trudno mi jest przyjąć drugiego takim, jakim jest.

Odpowiedź: Człowiekowi jest trudno przyjąć drugiego, ponieważ nie ma on wyobrażenia ogólnego integralnego obrazu, gdzie mógłby zobaczyć, jak wszyscy wzajemnie się uzupełniają i każdy ma swoją misję: jeden – inżynier, drugi – lekarz, trzeci – pracownik, czwarta – nauczycielka itd.

A w dodatku człowiek widziałby, że czym bardziej każdy z nas jest przeciwieństwem drugiego, tym silniejsze jest nasze szczególne połączenie ze sobą, do którego prowadzi nas nauka kabały.

A kiedy w końcu będziemy mogli się połączyć, z naszego zjednoczenia nagle ułoży się taka specjalna  układanka, która zacznie błyszczeć, świecić, promieniując światło. To się nazywa „przynieść światło narodom świata”, kiedy pokazujemy całemu światu przykład zjednoczenia. Przecież świat znajduje się w takim opłakanym stanie!

Pytanie: Na podstawie czego jednoczymy się?

Odpowiedź: Na podstawie tego, że widzimy swoim wewnętrznym wzrokiem, jak bardzo każdy człowiek jest potrzebny w tej układance, ktorą musimy złożyć we właściwy sposób, jak bardzo każdy jest niezbędny, i każdy musi być na swoim miejscu. Przy czym my nikogo nie naprawiamy!

Baal HaSulam pisze w artykule „Wolna wola”, że ani jeden człowiek nie powinien zmieniać się, powinien jedynie znaleźć właściwą relację z innymi ludźmi. Ponieważ wszystkie właściwości każdego człowieka, które rozwinęły się w nim z natury, a nawet pod wpływem innych, w zepsutym otoczeniu – ostatecznie rozwinęły się zgodnie z ogólnym, wyższym zarządzaniem i wszystkie one są konieczne i niezbędne.

Kiedy ludzie łączą się ze sobą, to właśnie ich różne właściwości tworzą ogólny obraz, jedną część układanki, i w prawidłowym połączeniu  między sobą mogą zobaczyć to, co nazywa się naród Izraela, który ​​jest tak różnorodny, tak przeciwstawny do siebie, tak różny, ale wszyscy razem stają się jedną całością – jednym narodem. Właśnie w ten sposób, kiedy podniosą i połączą się nad wszystkimi różnicami.

Pytanie: Ale co jest wspólnego między tymi różnymi ludźmi?

Odpowiedź: Wspólne między nimi jest to, że razem i tylko razem osiągną doskonałość, dochodząc do takiego stanu, kiedy wzniosą się nad naszą naturą i wtedy odczują, że znajdują się na następnym poziomie rozwoju ludzkości.

To jest to, czego ludzkość wymaga od narodu Izraela, i dlatego nienawidzi nas, uważając, że kradniemy im dobrą przyszłość. Musimy osiągnać tę przyszłości i pokazać ludzkości przykład. Ponieważ oprócz połączenia nasz świat nie potrzebuje niczego.

A brakiem połączenia powodujemy szkodę nawet naturze, wywołujemy klęski żywiołowe i katastrofy, naruszamy równowagę naszej planety. I my to robimy! Ponieważ  znajdujemy się na najwyższym stopniu rozwoju z całego nieożywionego, roślinnego, zwierzęcego i ludzkiego poziomu i dlatego wpływamy na cały świat, na cała ekologię.

Z programu radiowego 103FM, 02.08.2015