Zjednoczenie – najcenniejszą walutą

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: W jaki sposób będzie przebiegać przejście od pieniędzy, na nową walutę, którą jest połączenie między ludźmi, jeśli na razie oni tylko coraz bardziej oddalają się od siebie i każdy zamyka się w swojej skorupie?

Odpowiedź: Inaczej nie można tego ujawnić, na ile połączenie jest dobre, dopóki każdy nie zamknie się w swojej skorupie i nie dojdzie do wniosku, że tam niczego nie ma. Konieczne jest uświadomienie sobie zła, całej pustki życia, zrozumienie, że indywidualizm – to śmierć.

Wychodzi wszystko na odwrót. Zawsze wydawało się, że liberalizm i demokracja są związane z połączeniem, dobrymi relacjami między ludźmi. Ale w końcu do czego doszliśmy: do tego, że nikogo nie interesują inni, tylko żeby jego zostawili w spokoju i go nie ruszali. Czy to nazywa się demokracją?

Spójrzcie, dokąd nas to przywiodło. Cała sprawa w tym, że ludzki egoizm nie jest zrównoważony i dlatego, czego byśmy nie dotknęli, wszystko obraca się w przekleństwo. Widzimy, że z naszej natury nie może wyjść nic dobrego.

Wydawałoby się, że co może być lepszego, niż liberalizm? Jakim progresywnym wydawał się z opisów jego założycieli 100-150 lat temu, jaki piękny świat obiecywał nam! Demokracja – to władza narodu, gdy całe społeczeństwo wybiera, jak zarządzać krajem w jak najlepszy sposób. I co w końcu się stało: władza elity nad wszystkimi innymi, którzy znaleźli się na dole, w ubóstwie.

Dlatego próba współczesnego człowieka schowania się przed tym społeczeństwem i niechęć kontaktu z kimkolwiek – to obowiązkowy etap przed podjęciem decyzji, że naszym jedynym ratunkiem – jest połączenie.

Z lekcji według broszury „Kryzys i jego rozwiązanie” (forum w Arosie, 2006 r.), 22.01.2017