Wyższy świat – świat informacji

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: We współczesnej fizyce zachowanie informacji staje się najbardziej fundamentalnym prawem. Jeśli wcześniej za najważniejsze uważane było prawo zachowania masy, energii, to teraz informacji.

Fizyka na ogół określa informację, jako wielkość odwrotnie proporcjonalną do entropii, to jest chaosu. W jaki sposób dusza/świadomość powiązana jest z tą informacją?

Odpowiedź: Informacją jest wyraźne zrozumienie relacji między częściami tego świata, który odkrywamy w kabale.

Postrzeganie sieci sił, ich zależności, wzajemnych relacji między obiektami w tej sieci i w jej więziach – to jest właśnie informacja. Przy czym jest ona wyraźnie regulowana, ciągle się zmienia, przelewając się, jak morze pomiędzy wszystkimi cząsteczkami nieożywionego, roślinnego, zwierzęcego i ludzkiego poziomu natury.

Informacja znajduje się w każdym punkcie sieci sił, na wszystkich wyżej wymienionych poziomach. Ona dąży do tego, aby wypełnić sobą całą objętość, tj. stać się nie siecią a kulą, sferą i kiedy ona osiąga swoją absolutnie pełną objętość, wtedy stworzenie dochodzi do doskonałości – do absolutnej informacji. Praktycznie absolutną informacją – jest to, co my nazywamy „Stwórcą”.

Wszystko pozostałe co istnieje oprócz informacji – jest to sieć wzajemnych relacji między stworzeniami, która pozwala  ujawniać nam informację, wypełniającą tę objętość.

Sama informacja istnieje od początku w pełnej objętości i przejawia się tylko w stosunku do nas.  Postrzegana jest przez nas na miarę rozszerzenia naszej świadomości, dając nam możliwość odkryć ją.

W naszym świecie dzielimy tę informację na całkowicie różnorodne, dowolne dziedziny: fizykę, chemię, biologię, astronomię itd. – na wszystko. Ale mówi nam to tylko o ograniczoności i słabości naszej percepcji.

W rzeczywistości informacja w duchowym świecie nie jest postrzegana, jako istniejąca fragmentarycznie, w różnych naukach. Jest ona postrzegana, jako jedna ogólna całość i dlatego postrzeganie nawet jej najmniejszej cząsteczki nazywa się odkryciem Stwórcy. To jest prawo zachowania informacji mówiące, że w zamkniętym systemie ilość informacji jest stała.

W naszym świecie istnieje tylko słabe świecenie tej informacji, która schodzi z wyższego świata. Do niego właśnie zmierzają naukowcy, ale natykają się na machsom – potencjalną barierę między dwoma światami.

Pytanie: Czy schodzi z wyższego świata jakieś „zasilanie“ w nasz świat?

Odpowiedź: Niewątpliwie! Nasz świat stale otrzymuje coraz większe „zasilanie“ z wyższego świata.

To odbywa się zgodnie z określonym programem i popycha nas do dalszego rozwoju. Jeśli nie byłoby tego świecenia w naszym świecie i coraz większej, i większej manifestacji informacji, nie dążylibyśmy do niej. Człowiek nawet podświadomie nie może dążyć do czegoś, co nie istnieje. Dlatego najpierw idzie informacja a następnie przebudzenie już do niej pragnienia.

To jest materialny świat – jest to odkryty system, który nieustannie otrzymuje informacje z zewnątrz. To przyczynia się do jakościowego rozwoju ludzkości.

Dlatego mam nadzieję, że coraz większe przekraczanie przez kabalistów potencjalnej bariery (machsomu) pomiędzy naszym światem i następnym poziomem wygeneruje taką dobrą relację między tymi, którzy znajdują się pod i nad tą barierą, że będziemy pomagać sobie nawzajem, aby przeprowadzić przez machsom coraz większą ilość ludzi – a raczej ich percepcję.

A wtedy zrozumiemy, że dla fizycznch ciał praktycznie nie ma miejsca w naszym świecie, ponieważ jest to tylko jedno z naszych subiektywnych doznań, jakoby materialnego istnienia.

Z programu TV „Kabała i nauka”, 10.07.2015