Środki do harmonijnego życia

каббалист Михаэль ЛайтманW przyrodzie istnieją dwie siły: siła zła i siła dobra. Negatywna, egoistyczna siła jest odkryta i  panuje nad całym światem: nieożywionym, roślinnym, zwierzęcym i ludzkim zarządzając całym naszym życiem.

Ale jest jeszcze druga dobra siła, która może przeciwstawić się temu złu i zrównoważyć je. Dobra siła jest nawet silniejsza od złej i z jej pomocą możemy sobie poradzić ze swoim egoizmem.

Dziś ludzkość odkrywa, że ​​nie jest w stanie kontrolować swojego egoizmu i zarządzać swoim życiem. Nasze życie to nieskończona konkurencja z innymi i walka, jesteśmy gotowi umrzeć, aby zaspokoić swoje ego.

Po co być najbogatszym człowiekiem, czy może on zabrać to bogactwo ze sobą po śmierci? Po nim nic nie pozostanie, jak z mumii faraona w piramidach. Wyglada na to, że znajdujemy się w niewoli złej egoistycznej siły, która zmusza nas abyśmy pracowali dla niej.

Ale nauka kabały pokazuje nam środek pozwalający zrównoważyć siłę zła, siłą dobra. Za pomocą tych dwóch sił możemy osiągnąć piękne, nieograniczone, szczęśliwe i spokojne życie. To życie  będzie nawet wieczne, ponieważ siła dobra zneutralizuje siłę zła i da nam poczucie wiecznego, doskonałego istnienia, powyżej wszelkich ograniczeń.

Nauka kabały zaprasza wszystkich, aby w ten sposób zmienić swoje życie. Uczy nas, jak odkryć pozytywną siłę natury i prawidłowo jej używać.

Ta pozytywna siła przejawia się na tyle, na ile uczymy się prawidłowo z niej korzystać. Kabała ukazuje ją nam stopniowo, a nie wszystko na raz, bez żadnych ograniczeń, w przeciwnym razie będzie to szkodliwe. Konieczny jest prawidłowy balans tych dwóch sił.

Te dwie siły nazywane są w kabale dwiema liniami. Pozytywna siła jest to prawa linia, a negatywna siła przyrody to lewa linia. Odkrywając te dwie linie, budujemy z nich system dwóch zrównoważonych sił, pomiędzy którymi znajdujemy się, jakby w środkowej linii.

Tak się poruszamy, budując zrównoważone systemy. Wewnątrz nich jest zła siła, ale ona jest prawidłowo zrównoważona siłą dobra. Nie może być zła bez dobra i dobra bez zła, światła bez ciemności.

Tak człowiek rozwija się, podnosi i osiąga wysoki poziom. Bo kiedy on równoważy i łączy wewnątrz siebie dwie przeciwstawne siły, ma poczucie harmonii, spokoju i jest w stanie prawidłowo postrzegać dowolną sytuacje. Takie możliwości daje człowiekowi nauka kabały.

Z rozmowy o nowym życiu, 18.12.2014