Przyszłość nauk

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Czy kabalista w 2017 roku może odróżnić naukowe fakty od fikcji i zniekształceń pseudonauk? Czy będzie w stanie zobaczyć lub poczuć to, jak naprawdę zbudowany jest fizyczny świat?

Odpowiedź: W rzeczywistości kabalista nie ma wiele wspólnego z nauką naszego świata. Chociaż Kabała – to nauka, ale nauka o wyższym świecie!

Nasz świat jest odbiciem Wyższego świata i w nim odzwierciedlają się skutki tego, co dzieje się w świecie duchowym. Pomimo tego, nie ma wyraźnego związku pomiędzy nauką naszego świata i Kabałą, dlatego że w materialnym życiu panują egoistyczne prawa komutacji, a w Kabale są one zupełnie inne.

Ponieważ dzisiaj nauki o naszym świecie osiągnęły praktycznie swoje granice – impas, w którym znajdują się wszystkie rodzaje rozwoju, oprócz technologii – to następny etap rozwoju nauki może być tylko w Kabale, gdy człowiek zmienia siebie i tym samym zmienia się jego nauka, czyli postrzeganie przestrzeni, świata. A jeśli on sam się nie zmienia, to w tych granicach, w których on dzisiaj istnieje, jego wiedza pozostaje nadal ograniczona.

Dlatego nie sądzę, że ziemska nauka będzie się dalej rozwijać. Może tylko do pewnego stopnia, dopóki nie wypełni wszystkich ludzkich granic. A technologie będą się rozwijać coraz bardziej. Można przewidzieć ich rozwój na wiele lat do przodu, ale nie jest zrozumiałe, co to da ludzkości.

Człowiek rozczarowuje się szybciej niż zaczyna tworzyć dla siebie nowe „zabawki”, dlatego że one nie dają mu wyjścia z ograniczenia naszego świata.

Z lekcji w języku rosyjskim, 01.01.2017