Porady dla pragnących naprawić duszę

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Jak powinno być stosowane pojęcie „miłości do przyjaciół” w grupie, aby przybliżyć się do nich nawet wtedy, gdy nieczujesz tej miłości i połączenia?

Odpowiedź: Jeśli czujesz, że powinieneś posuwać się w kierunku miłości do przyjaciół, ponieważ przez to starasz się naprawić swoją duszę, to wiesz, co powinieneś zrobić.

Jeśli jesteś w stanie, w którym nie odczuwasz takiej potrzeby, powinieneś szukać porady, aby odkryć konieczność i ważność osiągnięcia tej miłości. Nie ma nic poza tym. Jeśli „miłość do bliźniego swego jak do siebie samego” jest najważniejszą zasadą Tory, to nie masz nic innego do spełnienia poza tym. Wszystkie działania w uczuciu i rozumie, powinny być skierowane na osiągnięcie większej miłości i połączenia.

Wydaje się to być prostą rzeczą i nie rozumiemy, co jest w tym wyjątkowego, i nie czujemy w tym żadnego smaku. Chcemy jakiś poważniejszych rzeczy, lecz nie chcemy w ogóle przyswoić sobie zasady miłości do bliźniego.

Ale jeśli rozumiem, że egoizm to cały materiał stworzenia i potrafię się z tym prawidłowo obchodzić, tzn. że powinienem pracować tylko nad relacją między mną i przyjacielem, to wtedy nasze relacje zamieniają się w pole. Jeśli zastosuję je prawidłowo, to zamieni się ono w pole, błogosławione przez Stwórcę. A jeśli nie, to stanie się polem, po którym będą biegać złodzieje i dzikie zwierzęta.

Wydaje się nam, że jest to nieistotna i niepoważna rzecz i że na świecie istnieją znacznie wznioślejsze cele. A tutaj jest mowa o jakieś miłości do siebie, tak jakbyśmy byli przywoływani do tego, aby być dobrymi dziećmi. Ale poza tym, naprawdę nic innego niema.

Z lekcji do artykułu Rabasza, 14.12.2011