Planetarne wstrząsy

каббалист Михаэль ЛайтманBadania: Trzęsienia ziemi są zdolne zniszczyć miasta w ciągu kilku minut, przesuwają je z ich zwykłych miejsc, zmieniają wysokość gór, przesuwają oś ziemi i zwalniają obrót planety.

Trzęsienia ziemi mają miejsce z różnych przyczyn, ale najbardziej niszczące – tektoniczne zachodzą, gdy dwie płyty litosfery, przemieszczają się względem siebie. Całą powierzchnię ziemi pokrywa 14 płyt.

Płyty opierają się o siebie wzajemnie, a gdy następnie gwałtownie przesuną się, uwolniona energia generuje fale sejsmiczne i wstrząsy podziemne. Przesuwają się góry i kraje.

Ostatnie trzęsienie ziemi w Nepalu (7,5 w skali Richtera) – Katmandu podniosło się o 2 m.

Trzęsienie ziemi w Honsiu, 9,1 w skali Richtera – podniosło wyspę o 3 m, a terytorium przesunęło 20 m na wschód. Natychmiast trzeba było zmieniać mapy nawigacyjne dla statków.

Ruchy płyt litosfery powodują wybuchy wulkanów. Zmienia się grawitacja. Osuwają się lodowce.

Trzęsie się niebo. Pionowe drgania przekazywanez powierzchni ziemi do atmosfery. Z cząsteczek gazu uwalniają się elektrony, zmieniając je w jony.

Przesunięta oś ziemska – silne wstrząsy wpływają na szybkość obrotu ziemi. Japońskie trzęsienie ziemi przesunęło o 17 cm oś planety, wokół której zrównoważona jest masa ziemska. Z powodu nagłej zmiany rozkładu masy ziemskiej glob stał się bardziej „chybotliwy“ podczas rotacji wokół siebie, jak zdeformowany bąk.

Klimat się zmienia. Kiedy pęka skorupa ziemska, ze szczelin na zewnątrz wydobywa się metan – jeden z najpotężniejszych gazów cieplarnianych.

Nasza planeta – to nadzwyczaj złożona struktura, której wszelkie elementy są ze sobą powiązane poprzez liczne współdziałania. One są ze sobą na tyle powiązane, że wszelkie prawdopodobieństwo wykonania modelu nie jest możliwe – w tym celu potrzebny byłby super komputer rozmiarów ziemi.

Efekt motyla – tak ulubiony przez autorów powieści fantastycznych, realizuje się na naszej planecie w każdą sekundę już 4,5 miliarda lat.

Komentarz: Ale taki jest cały wszechświat – tylko nasza krótkowzroczność nie pozwala nam ujrzeć pełnego obrazu tego doskonałego systemu.