Odkrywając tajemnice życia

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Wydaje mi się, że trzeba być bardzo mądrym człowiekiem, aby osiągnąć ujawnienie wyższego systemu, kierującego naszym światem, o którym Pan mówi.

Odpowiedź: Nie. Jest napisane w Księdze Zohar oraz w pismach Ari i Baal HaSulama, że nauka kabały nie wymaga wybitnych zdolności i każdy człowiek może ją pojąć.

Podobnie, jak poznajesz to życie z tego, że postrzegasz je i bierzesz w nim udział, w taki sam sposób również ujawniasz wyższy system zarządzania, zaczynasz go rozumieć i widzisz, jak on działa wokół ciebie, jak wprawia w działanie ludzi i ciebie samego, jak możecie budować nowy świat.

Ta wizja daje człowiekowi dużo sił. Przede wszystkim zaczyna czuć się wiecznym, a życie jego nie kończy się w ciągu kilku dekad. Człowiek zaczyna czuć życie wewnątrz duszy, a nie wewnątrz ciała. Nasze ciało odnosi się do zwierzęcego poziomu. Nieżywy, roślinny i zwierzęcy poziom ograniczone są przez czas swojego życia.

A człowiek, który zaczyna upodabniać się do Wyższego, Stwórcy, tym samym wchodzi na zupełnie inną płaszczyznę swojego istnienia, co nosi nazwę „żyje życiem duszy“. Wtedy zaczyna czuć wieczność i doskonałość w swoim życiu, wewnątrz duszy.

Przejść od życia ciała do życia duszy, podczas życia na tym świecie, tzn. zacząć odczuwać świat w wiecznej, doskonałej formie, rozumieć, jak kierować sobą, pomagać innym również osiągnąć takie widzenie – to daje nauka kabały.

Pytanie: Mówi Pan o istnieniu na wyższym poziomie. Ale czy zaczyna człowiek rozumieć również nasz świat?

Przecież dzisiaj ludzie są bardzo zagubieni…

Odpowiedź: Mówiliśmy już wiele razy o tym, że człowieka napędzają tylko pragnienia fizyczne: do pożywienia, seksu, rodziny, właściwe dla wszystkich zwierząt i publiczne pragnienia: do bogactwa, sławy i wiedzy. Trzy rodzaje cielesnych pragnień i trzy rodzaje publicznych.

Ale to nie wystarczy, przecież w nas budzi się pytanie: „dlaczego żyjemy, jaki jest sens naszego życia, jaki jest jego cel, w czym tkwi jego tajemnica?“ Nie możemy zamykać się tylko w tym życiu i powiedzieć, że nie ma nic innego, żyję swoje 70 lat zgodnie ze swoimi aspiracjami i to wszystko.

Rozwijamy się i zwłaszcza w naszym pokoleniu dochodzimy do takich pytań, bez których rozwiązania człowiek nie chce żyć, pogrążając się w rozpacz, we wszelkie możliwe problemy. Zgodnie z procesem rozwoju przyrody, która wpływa na nas, musimy rozwiązać tajemnicę życia, jego cel, jego istotę. Dlatego objawiła się nauka kabały.

Jeżeli człowieka ogarnia pytanie, które jest ponad pragnieniem jedzenia, seksu, rodziny, bogactwa, sławy, wiedzy – właściwych dla tego świata – „pytania nieodnoszącego się do naszego świata“ i człowiek czuje, że ma obowiązek go odkryć, to dochodzi do nauki kabały.

Z programu radiowego 103 FM, 9.08.2015