O wychowaniu dzieci

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Przez długi czas przeglądałam Pana klipy, próbując znaleźć odpowiedź na to pytanie, ale nie znalazłam.

Mój mąż i ja jakiś czas temu zaczęliśmy studiować kabałę, małymi kroczkami zaczęliśmy podążać tą drogą. Na samym początku drogi na niektóre pytania, które zadawaliśmy na temat życia, zaczęliśmy otrzymywać odpowiedzi.

Mamy troje małych dzieci – syna i dwie córki (4 lata, 2 lata i 9 miesięcy), i mnie jako matkę martwi pytanie, czy mogę przekazać im istotę kabały.

Może wydawać się to egoistyczne, ale chciałabym naprowadzić je na tę drogę, która odkryłaby im możliwość otrzymania przyjemności i darować, nie otrzymując nic w zamian. Znaleźć sens w tym życiu.

A może okaże się, że nie jest im to potrzebne. Rozumiem, że jest to niezbędne, aby pokierować je,ale jak to zrobić, tak żeby to nie stało się dla nich presją.

Mówi Pan, że tylko osobiste doświadczenie – jest właśnie edukacją dzieci. I czy istnieje różnica, jak dostarczyć informacje chłopcu i dziewczynce (oczywiście, zgodnie z kabalistyczną nauką)?

Odpowiedź: Uwolnijcie dzieci od swoich planów i niczego im nie narzucajcie. Urosną – zobaczą,  czym się zajmujecie i same zdecydują – czy jest to dla nich, czy nie.

Pytanie: Czy może Pan powiedzieć, jak się obchodzić z 12-letnim siostrzeńcem, po tym, jak matka mu umarła, a ojciec go nie utrzymuje? Obecnie mieszka on ze swoim wujem i dziadkiem. Chciałbym, żeby zrozumiał i uczył się kabały, tylko nie wiem, jak go pokierować na to.

Odpowiedź: Należy zadbać o jego materialny stan i dać mu dyskretnie przeczytać coś lekkiego z naszych materiałów.