Nowy trend – wegetarianizm

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Ostatnio, na całym świecie, stał się niezwykle popularny wegetarianizm i weganizm. Ta fala wzniosła się pięć lat temu, po tym, jak amerykański Żyd Harry Jurowski narobił hałasu, swoim filmem o obronie praw zwierząt. Tylko w samym Izraelu ten film obejrzało milion osób. Na wielu ten film wywarł tak silne wrażenie, że diametralnie zmienili swoje życie i stali się wegetarianami.

Kiedyś wegetarianizm był bardzo rzadkim zjawiskiem. Dlaczego dzisiaj przeistoczył się w tak potężny nurt, podobny do nowej religii stającej się popularną wśród mas, a zwłaszcza wśród młodzieży?

Odpowiedź: Jeśli widzimy, że jakiś nurt nagle staje się niezwykle popularny, to od razu nasuwa się pytanie: „ kto na tym korzysta, kto za to płaci“. Widocznie stoją za tym potężne siły, które opłacają badania naukowe i badania na temat korzyści płynących z wegetarianizmu, artykuły w gazetach, występy popularnych artystów opowiadających o swoich dietach.

Wegetarianizm – to nowy trend, nowa moda i oczywiście są ludzie, którzy chcą na tym zarobić dowodząc, że ten produkt jest najlepszy. Wegetarianizm – to taki sam towar, jak pozostałe, a wiemy, że w tym świecie nic nie uzyskuje, samo z siebie, nagłej popularności.

Połowa kanałów telewizyjnych poświęcona jest jedzeniu, a druga – sportowi. To są dwa najbardziej chodliwe produkty. Myślę, że wegetarianizm nabrał takiej mocy, ponieważ w ogóle pytania na temat żywienia i przygotowywania potraw przyciągają wiele uwagi.

W moim pierwszym mieszkaniu miałem malutką kuchnię, dwa metry na dwa, z małą kuchenką i lodówką i to wystarczyło. A w dzisiejszych domach kuchnia zajmuje najważniejsze miejsce – w centrum salonu. To znaczy, że poświęcamy coraz więcej uwagi żywieniu.

Jeśli pożywienie stało się dla nas na tyle ważne, to znajduje się wielu ludzi, którzy chcą na tym zarobić i tak powstaje wiele różnych odmian wegetarianizmu, przyjmowanych przez cały świat, poczynając od Dalekiego Wschodu, Japonii i Chin, aż po Rosję, Europę oraz Północną i Południową Amerykę.

Poza tym, w miarę swojego rozwoju, ludzkość zmienia się i nie jest niczym dziwnym, że dzisiaj istnieje wielu ludzi, czujących pociąg do wegetarianizmu. Być może wynika to z pewnych zmian w organizmie człowieka, ponieważ widzimy, że ludzie się zmieniają.

Tym bardziej łatwo jest zrezygnować z mięsa, przecież ono nie jest już naturalne i nie ma takiego smaku, jak niegdyś. W żadnej najdroższej restauracji nie można znaleźć tak smacznego szaszłyka, jaki przygotowują w górskich gruzińskich wioskach.

Już zapomnieliśmy, jaki smak ma prawdziwe mięso, wino, warzywa i chleb, ponieważ tak bardzo sztuczne są spożywane przez nas produkty. Wkrótce dowolne danie będzie można wydrukować na drukarce: kurczaka z ryżem i warzywami za pomocą jednego przycisku. Wszystko będzie zrobione z tego samego materiału, lecz z domieszką różnych smakowo-zapachowych dodatków.

Niektórzy ludzie rezygnują z mięsa, tłumacząc to tym, że przy nowoczesnych metodach hodowli zwierząt ono zawiera wiele szkodliwych dodatków. Ale dzisiaj hodowane warzywa są bardziej szkodliwe niż mięso.

Przecież mięso, znajdując się wewnątrz zwierzęcia, ulega mniejszym zmianom niż roślina, rosnąca bezpośrednio w ziemi, która nawożona jest chemicznie.

Ciąg dalszy nastąpi…

Z rozmow o nowym życiu, 02.07.2015