Nauka kabały, jako narzędzie do odkrycia istoty Wszechświata

каббалист Михаэль ЛайтманKiedy zaczynamy pojmować wszechświat z pomocą nauki kabały, nie wychodzimy z siebie na zewnątrz i nie unosimy się w pustce, a badamy wszystko w wewnątrz siebie, w relacjach między nami.

Jeśli w fizycznym świecie musimy pokonywać odległości, tracić czas, radząc sobie z problemami poza sobą, w tym wypadku wręcz przeciwnie, wchodzimy wewnątrz siebie, w stan między nami.

Dlatego kabała nazywa się wewnętrzną nauką, podczas gdy nauki w naszym świecie są zewnętrzne. Z ich pomocą badamy obiekty wokół, na zewnątrz nas. A tutaj badamy psychologię naszych wzajemnych relacji. To jest właśnie nauka kabały.

Za pomocą tego narzędzia można dowiedzieć się absolutnie wszystkiego! Wtedy fizyka, chemia i inne nauki naszego świata ukazują się nam w najbardziej naturalnej, podstawowej postaci. Przy czym odkrywają się, jako jedna ogólna nauka o całym wszechświecie, o ogólnej naturze, bez podziału na fizykę, chemię, biologię, zoologię itd.

Z naszymi obecnymi organami zmysłu nie jesteśmy w stanie tego opanować. A kiedy poznanie osiąga się w swoim wnętrzu i ja badam nieożywioną, roślinną i zwierzęcą naturę, z mojego punktu widzenia, to poznanie staje się rozległe, dlatego że zależy ode mnie, od tego, jak postrzegam naturę, jak widzę świat. W rzeczywistości, ten świat nie istnieje, on cały znajduje się we mnie i zależy od tego, jak sobie go wyobrażam.

W taki sposób poznaję prawdziwą naukę, która początkowo nastraja mnie na absolutnie obiektywne badanie świata, pokazując, jak bardzo jestem subiektywny. Dlatego muszę najpierw doprowadzić siebie do poziomu zerowego.

Brak zależności od swoich właściwości nazywa sie „wiara powyżej wiedzy“. I wtedy z tego stanu mogę naprawdę badać wszystko, co znajduje się na zewnątrz mnie.

A do tej pory, dopóki znajduje się w swoim egoizmie i całkowicie zależę od swoich właściwości,  wszystko co odkrywam i co mi się ukazuje, jest to tylko wąski, maleńki światek, całkowicie zniekształcony przez mój egoizm. Dlatego nauki naszego świata są bardzo ograniczone, wąskie, niewiele działają w swojej dziedzinie, a w innych sferach wcale nie.

W taki sposób, nieustannie napotykamy na maleńką matrycę, w ramach której istniejemy i nie możemy wyjść poza jej granice. Ponieważ, aby to zrobić i poczuć gdzie się naprawdę znajdujemy, musimy stać się niezależni, obiektywni. A tego na razie nie możemy osiągnąć, dlatego, iż najpierw niezbędne są nam kabalistyczne praktyki.

Z programu TV, „Tajemnice wiecznej Księgi”, 21.01.2015