Naprawić starożytne błędy ludzkości

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Wczoraj zakończyliśmy powtórzenia wszystkich siedmiu lekcji z kongresu na pustyni Arava. Czy mógłby Pan wyciągnąć z tego wniosek i określić nasz następny krok?

Odpowiedź: Jako następne zaczynamy od przyszłego tygodnia pracować na ostatniej części lekcji nad artykułami Baal ha-Sulama i Rabasza o grupie, aby dostosować je bliżej do współczesnego czytelnika. Mam nadzieję, że pozwoli nam to lepiej wczuć się w nie, aby móc je lepiej zrealizować i wyjaśnić, jaka forma wyrażenia i przekazu byłaby najlepsza.

Ponieważ może zostać tutaj popełniane wiele błędów, a to jest dokładnie to, co ludzie zrobili z nauką kabały. Jest to najstarsza nauka, przed którą nie było żadnych nauk na świecie. Z jej rozbicia, tj. jej błędnego zrozumienia pojawiło się wszystko, co jest dzisiaj w ludzkości. Znajduje to odzwierciedlenie w absolutnie wszystkim: w edukacji, w kulturze, w rodzinie, w gospodarce, w systemie państwa i na całym świecie.

Nauka kabały opowiada o zjawiskach natury, o działaniach Stwórcy, a nasz brak zrozumienia tego,  jest przyczyną naszego nieprawidłowego, egoistycznego rozwoju. Miejmy nadzieję, że uda nam się gruntownie wyjaśnić wszystkie te kwestie i że pomoże nam to pójść naprzód. Wtedy będziemy w stanie dalej rozwijać ten punkt, na który wznieśliśmy się na kongresie.

Z lekcji „Nauka dziesięciu Sfirot, 08.03.2012