Ludzkość jest zamkniętym systemem

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Jesteśmy wszyscy w systemie dusz połączonych w jedną całość (jesteśmy jednością). Ale jak możemy mieć pozytywny wpływ na kolektywną świadomość, która jest pełna nienawiści?

Odpowiedź: Aby to osiągnąć, musimy czuć, że nie mamy wyboru, i że zbliżamy się do samozagłady, do życia, które jest gorsze niż śmierć, i że nie możemy tego uniknąć. To uczucie doprowadzi ludzi do połączenia się z innymi. Natura ludzka, egoistyczne pragnienie, rozkoszowania się zmusi ich do tego. Ludzie będą tego chcieli, ponieważ jest to jedyny sposób, aby czuć się dobrze. Nawet teraz jesteśmy w stanie tylko „dawać by otrzymywać“, na przykład, jeżeli płacimy w sklepie za coś, czego potrzebujemy. Nawet ta prosta transakcja jest małą ofiarą. Coś takiego nie istnieje w królestwie zwierząt lub u małych dzieci.

Innymi słowy, nie pochodzi to z naszego instynktu. Każdy człowiek musi zrozumieć, że mamy odpowiedzialność by połączyć się z drugim we właściwy sposób. I że ludzie powinni się bardzo starać, aby nauczyć się wszystkiego o prawidłowym połączeniu. Ludzkość jest zamkniętym systemem i jak w każdym takim systemie wszystko musi bazować oraz być zorientowane na wsparciu, równowadze i harmonii. Jeżeli te czynniki są przerywane, to wtedy każdy członek systemu będzie cierpiał. Jednej części nie może być dobrze kosztem innych. Tak wygląda ta mądrości, którą musimy nauczyć ludzi. Każdy człowiek na świecie musi uczyć się nowych zasad postępowania.