Kabała: teoria i praktyka miłości

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Zauważyłem niewielki trend w Pana lekcjach i wystąpieniach. Przejrzałem kursy wideo na stronie z roku 2002-2007, tam wykłada Pan kabałę naukowo – grafiki, rysunki, terminologia, duchowe wyjaśnienia.

Na przykład, kurs wirtualnej nauki dla początkujących z lat 2002-2004 jest bardzo trudny, ponieważ praktycznie od pierwszych lekcji zaczyna się złożoną terminologią.

Sam Pan mówił wtedy, że na początku można nie zrozumieć, o co chodzi, że najważniejsze jest słuchać. Wyższe światło będzie schodzić, a później wszystko nam się rozjaśni.

A w ostatnich latach, na przykład, na kursie z lat 2011-2013 „Wprowadzenie do nauki kabały”, większy nacisk kładzie Pan na relacje między ludźmi, stosunek do świata, psychologie, połączenie.

Ale czy jedynie polepszeniem relacji ze światem i ludźmi przyciągniemy wyższe światło, odkryjemy dla siebie duchową nieśmiertelność?

Odpowiedź: Należy przeczytać kilka artykułów Baal HaSulama, aby dowiedzieć się, że właśnie rozwój miłości do wszystkich części świata jest głównym tematem kabały.

Ale ponieważ ci, którzy przychodzą studiować kabałę są egoistami, jak wszyscy ludzie, to zaczyna się naukę nie od razu od studiowania osiągnięcia miłości do wszystkich stworzeń, lecz z artykułu Baal HaSulama „Wprowadzenie do nauki kabały“. I dopiero po tym, zaczyna się wyjaśnienie konkretnej realizacji kabały do odkrycia w człowieku Stwórcy, zgodnie z prawem podobieństwa właściwości.