Jak ocenić człowieka?

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Czy ma w Kabale znaczenie, jak człowiek przeżywa swoje życie: czy szkodzi on społeczeństwu czy rozwija je?

Odpowiedź: Do tej pory, dopóki człowiek nie przeszedł w stan wyjścia z naszego świata w duchowy świat, z egoistycznego uczucia w altruistyczne, uważany jest za nienaprawionego.

Dlatego też z punktu widzenia Kabały my w żaden sposób nie oceniamy jego dobrych, czy złych działań ponieważ on znajduje się w swoim egoizmie. Jakby nie postępował tak, czy tak robi to tylko ze względu na siebie!

Kabała ocenia człowieka tylko według jego intencji: albo ze względu na siebie, albo ze względu dla innych. Dlatego zanim zaczniemy mówić o tym, należy wyraźnie określić z jakiego punktu widzenia go charakteryzujemy: kabalistycznego, czy społecznego.

Człowiek może być bardzo piękny nieskazitelny w swoim zachowaniu w stosunku do społeczeństwa, życzyć mu wiele dobrego, ale w rzeczywistości jest on zwykłym egoistą. I dlatego nie mamy z nim żadnego związku, w przyszłym świecie nic nie jest dla niego przewidziane. Nie możemy ocenić człowieka odnośnie jego intencji gołym okiem.

Z lekcji w języku rosyjskim, 01.11.2015