„I tygrys będzie leżał z koźlęciem“

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Dlaczego wszystkie żywe istoty ewoluują, zmieniają się? Stwórca stworzył nas niedoskonałymi, ale mimo to zbliżamy się do ideału?

Odpowiedź: Stwórca naprawdę stworzył nas  niedoskonałymi. Rozumiejąc swoją niedoskonałość, odkrywamy Jego wielkość i zaczynamy dostosowywać do siebie właściwości.

Część ewolucyjnego rozwoju w ramach nieożywionej, roślinnej i zwierzęcej natury przechodzimy nieświadomie. Te poziomy natury rozwijały się na przestrzeni miliardów lat, a ludzki poziom – na przestrzeni setek tysięcy lat. Stopniowo ewoluując, natura staje się coraz bardziej złożona, potrzebująca właściwego związku między wszystkimi swoimi częściami.

W procesie rozwoju nieożywionej, roślinnej, a następnie zwierzęcej natury, te poziomy współdziałały ze sobą w pewnej harmonii. Ale, jak tylko człowiek stał się egoistycznie rozwiniętym, to pod jego wpływem wszystkie właściwości natury zaczęłysię zmieniać na gorsze: zwierzęta zaczęły pożerać się wzajemnie, między roślinami pojawiły się chwasty, natura stała się przesiąknięta egoizmem.

W takim duchowym upadku znajdujemy się przynajmniej przez ostatnich sześćtysięcy lat, ponieważ dogadzamy rozwijającemu się ego. Tym psujemy siebie i cały otaczający nas świat, nie zastanawiając się nad połączeniem wszystkich elementów stworzenia w jedną organiczną całość.

Ale jak tylko zaczniemy naprawiać swój egoizm i wyjdziemy na poziom nie nieprzeszkadzający reszcie natury, ona nagle wejdzie w poprzednią harmonię i wszyscy przestaną pożerać się wzajemnie. Jak powiedziano: „I tygrys będzie leżał z koźlęciem i mały chłopiec będzie kierował nimi“. Człowiek też stanie się zupełnie inny. A dzisiaj jest o wiele bardziej niebezpieczny, niż tygrys.

Z lekcji w języku rosyjskim, 13.03.2016