Dlaczego powraca nazizm? Cz.1

 каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: W USA i Europie odradza się nazizm. W Stanach Zjednoczonych odbyły się demonstracje partii ultraprawicowych, co wywołało falę protestu przeciwko rasizmowi.

Pozostaje tylko zastanowić się, jak to jest możliwe, że w Ameryce w 2017 roku nazizm podnosi głowę i otwarcie manifestuje się, jakby nie było katastrofy w latach 30-40 przeszłego wieku, która przyniosła tyle cierpienia ludzkości. Co nadal przyciąga ludzi do ideologii nazizmu, pozwalając mu ponownie wrócić?

Odpowiedź: Przede wszystkim, mówiąc o współczesnym nazizmie, musimy ostudzić wszystkie swoje emocje, w przeciwnym razie nie będziemy w stanie niczego zrozumieć. Przeżycia po prostu zaćmią nam rozum. Jeśli naprawdę chcemy zrozumieć, co się dzieje, musimy rozważyć prawa natury zgodnie, z którymi rozwija się ludzkość. I wtedy, być może zrozumiemy, dlaczego nazizm zawsze do nas powraca.

Nauka Kabały wyjaśnia, że korzeń tego zjawiska leży w naturze człowieka, to jest w egoizmie, w pragnieniu rozkoszować się za wszelką cenę kosztem kogoś innego. Takie pragnienie jest obecne w każdym i stale rośnie, determinując nasze zachowanie: pragnienie rozkoszować się, panować, rozwijać się, zagarnąć wszystko dla siebie.

To pragnienie jest wrodzoną cechą wszystkich ludzi, ale oczywiście w niektórych społeczeństwach i narodach rośnie ono szybciej, a w innych wolniej, przybierając różne formy i charakter.

Jeśli przyjrzeć się ludzkiemu społeczeństwu, jako całości, to widoczne jest, że Europa jest jego najbardziej rozwiniętą częścią technologicznie i ekonomicznie. Wszyscy patrzą na Europę, rozumiejąc, że to, co dzieje się tam dzisiaj, jutro może przydarzyć się: w Afryce, Chinach, Ameryce Południowej.

Ludzki egoizm rozwija się, zmuszając nas do budowania za każdym razem nowej, bardziej progresywnego społecznego systemu. Tak zeszliśmy z drzew i weszliśmy do jaskiń, a potem opuściliśmy jaskinie i zbudowaliśmy sobie domy, zaczęliśmy dzielić się według profesji na rodzinne klany a nawet na narody i państwa.

Pojawił się ustrój niewolniczy, który początkowo był bardzo pożądany i postępowy, a potem został zastąpiony przez inne, bardziej zaawansowane systemy.

Egoizm rósł w nas przez cały czas i dlatego wymagał nowych relacji między nami. Te rodzaje relacji między ludźmi nazywały się społecznymi ustrojami lub systemami. Ale wszystkie zależały od egoizmu, który rozwijał się coraz bardziej i bardziej.

Powiedziano, że stworzenie stworzone zostało ze złym początkiem, a następnie cały czas rozwija się ku coraz większemu złu. Każdy dba tylko o swoje dobro. Ale z braku wyjścia ustanawiamy między nami prawa, które wprowadzają pewien porządek i nie pozwalają nam brutalnie i otwarcie używać naszego egoizmu. My ustanawiamy normy zachowania, budujemy więzienia, jako zakłady karne, a z drugiej strony – szkoły, system edukacji i kulturę.

Tak społeczeństwo ludzkie rozwija się od niewolnictwa przechodząc do feudalizmu, a następnie do kapitalizmu. Wraz z tym rozwija się nauka i ustrój społeczny. Kapitalizm już zapewnia względną wolność człowiekowi. Nie ma już niewolników, arystokratów i monarchów.

Cała hierarchia jest określana tylko ilością pieniędzy, co oznacza, że każdy ma szansę na odniesienie sukcesu! Widzimy, że i dzisiaj ma to miejsce, jak było z założycielem Google’a czy Facebook’a. Jeśli człowiek ma dobry pomysł, to może skoczyć na szczyt społeczeństwa.

Ale w końcu kapitalizm także wyczerpuje się, jak wszystko na tym świecie, i zaczyna przybierać socjalistyczne odcienie, jak na przykład w krajach skandynawskich, a do pewnego stopnia nawet we Francji, Anglii i Niemczech. Druga wojna światowa pchnęła świat ku rozwojowi w stronę liberalizmu, pełnej wolności, kiedy każdy może robić to, co chce.

Jeśli człowiek jawnie nie szkodzi społeczeństwu, to może robić wszystko, co chce. Odeszliśmy bardzo daleko od poprzednich form: niewolnictwa czy feudalizmu. W dzisiejszych czasach panuje ultraliberalizm, całkowita pobłażliwość. Oznacza to, że egoizm ma pełną swobodę działania. I tutaj jest niezrozumiałe, co robić dalej.

Wraz z tym pojawia się kryzys w przemyśle, systemie finansowym, kulturze, edukacji. Wszystko rozpada się na naszych oczach. Z edukacji pozostaje tylko szkolenie zawodowe, ale nikt nie wychowuje człowieka. Kultura ulega degradacji, relacje między rodzicami i dziećmi się psują, młodzi ludzie nie chcą się żenić i budować rodziny, rośnie masowe bezrobocie z powodu automatyzacji i robotyzacji.

My utraciliśmy, jakby wszystkie połączenia, które kiedyś łączyły nas ze sobą, jako niezbędne do istnienia. Dzisiaj nie jestem nikomu nic winien i mogę robić wszystko, co chcę. My nie to, że stoimy na rozdrożu, a w ogóle nie widzimy przed sobą drogi – to jest problem. I tutaj wyjaśnia się, że w naszym społeczeństwie ponownie odradza się nazizm, faszyzm,

Dlaczego tak się dzieje? Czy jest to naturalna tendencja rozwoju? Nauka Kabały wyjaśnia, że nasz świat osiąga pełną wolność i pobłażliwość po to, aby każdy mógł dojść do wniosku, że właściwą formą ludzkiego społeczeństwa jest połączenie.

W tym przypadku stajemy się podobni do globalnej, integralnej natury, w której wszystkie poziomy: nieożywiony, roślinny i zwierzęcy są ze sobą powiązane i tylko człowiek pozostaje niezwiązany po to, aby dać sobie możliwość samemu ustanowić to połączenie świadomie, ze zrozumieniem.

Ponieważ ludzkość nie chce przysłuchiwać się nauce Kabały, to nie wie, dokąd się udać, jak się rozwijać. Zgodnie z ogólnym programem stworzenia jesteśmy zobowiązani „zaokrąglić się”, to znaczy połączyć się ze sobą i stać się podobni do natury.

Ale jeśli nasza natura jest egoistyczna, to i nasze połączenie okazuje się egoistyczne. Łączymy się na podstawie swojego egoizmu, a ten związek okazuje się nazistowskim, faszystowskim reżimem, który teraz pojawił się na horyzoncie. I on materializuje się, tak jak to kiedyś miało miejsce w Niemczech…

Ciąg dalszy nastąpi …

Z rozmowy o nowym życiu, 22.08.2017