Czy każdy może studiować kabałę?

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Chciałbym się zapisać na kurs Międzynarodowej Akademii Kabały. Ale dezorientuje mnie fakt, że kiedy słuchałem Pana lekcji w telewizji, absolutnie nic nie zrozumiałem. Ta nauka wydaje mi się zbyt skomplikowana. Czy podołam tej nauce?

Odpowiedź: Cały czas powtarzam, że kabała – jest to nauka, ktorej powinno się uczyć. Niemożliwe jest w kilku słowach wyjaśnić to,co dotyczy takiej głębokiej, bogatej i starożytnej nauki, której połowa pojęć znajduje się w wyższym świecie, skąd schodzą do nas wszystkie zarządzające siły i oddziaływania.

I to, co odnosi się do tego świata, też nie jest zrozumiałe tak długo, dopóki nie wiesz, co dzieje się w wyższym świecie, i dlatego nie możesz wyjaśnić, skąd nagle pojawiają się zjawiska. Ponieważ ty nie widzisz wyższych korzeni i nie rozumiesz, jak zjawiska rzutują na nasz świat przez siły schodzące z góry.

Koniecznym jest, aby uczyć się całego tego systemu, całego tego kołowrotu. Niemożliwe jest  wyjaśnić to w krótkiej audycji radiowej czy telewizyjnej.

Zaczynając studiować naukę kabały, która mówi o ogólnej naturze człowieka, o jego wewnętrznej istocie, poznajemy samych siebie, otaczający nas świat i nasze współdziałanie ze sobą. Zaczynamy rozumieć, jak wpływamy na świat i jak świat wpływa na nas.

Coraz głębiej rozumiemy życie, jego przepływ, swoje wewnętrzne pragnienia i motywy. To pomaga człowiekowi zrównoważyć swoje życie, prawidłowo spojrzeć na to, co się dzieje, zrozumieć przyczynę swoich postępowań, swoich reakcji na różne wydarzenia.

Nauka kabały zawiera w sobie wszystko. Nie ma takiej dziedziny, której by ona nie obejmowała. Może dać odpowiedź na każde pytanie: Dlaczego jesteśmy pod wrażeniem właśnie takich dźwięków muzyki? Dlaczego właśnie tak zbudowany jest nasz język? Dlaczego nasze ciało jest zbudowane właśnie w ten sposób i ma ręce, i nogi? Dlaczego organizujemy sobie takie otaczające nas środowisko i uważamy je za wygodne?

Wszystko to można znaleźć w nauce kabały, dlatego że ona zaczyna się od samego początku stworzenia – od stworzenia pragnienia. A następnie to pragnienie zaczęło się rozwijać i przeniknęło do ​​naszego świata, co nazywa się Wielkim wybuchem, w rezultacie którego pojawił i zaczął rozprzestrzeniać się nasz Wszechświat.

Kabała zaczyna się od zera, od początku stworzenia, i prowadzi człowieka przez całą drogę rozwoju, włączając nasz Wszechświat wraz ze znajdującą się w nim kulą Ziemską, i całą jej historią, aż do dnia dzisiejszego. I na tym ona się nie zatrzymuje, a prowadzi nas dalej do ostatecznego celu stworzenia.

Widząc cały ten proces, człowiek otrzymuje możliwość zarządzania nim i całym swoim życiem. On widzi całą perspektywę, całą drogę od początku do końca i dlatego staje się Człowiekiem, a nie małym dzieckiem, jak dzisiaj, które nie rozumie, co się z nim dzieje, i tylko stara się uniknąć ciosów losu.

Zapraszam was wszystkich na zajęcia w Międzynarodowej Akademii Kabały, które zaczynają się w tym tygodniu, i życzę wielkiego sukcesu!

Z programu radiowego 103FM, 01.11.2015