Broń jądrowa – to dobrze

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Znany polityczny analityk z Arabii Saudyjskiej i wszystkie środowiska polityczne tego kraju mówią, że już posiadają broń atomową. Wyposażyli się w nią, kupując ją w innym kraju. Jeśli Iran nagle piśnie, to oni odpowiedzą mu jeszcze mocniej. Co Pan myśli o zwiększaniu broni atomowej w różnych krajach?

Odpowiedź: To bardzo dobrze. Gdyby nie było broni atomowej, Rosja i Ameryka dawno już prowadziłyby wojnę i nie nie raz w ciągu 70-80 lat po drugiej wojnie światowej. Powstrzymuje ich tylko broń atomowa, ponieważ rozumieją, co to oznacza. Po raz pierwszy w życiu wojskowi, dla których wojna zawsze była dojściem do władzy, sami się jej boją.

Wojny atomowej boją się wszyscy. Dlatego ludzie, którzy trzymają ręce na przyciskach, rozumieją, że nie ma z tym zabawy! Istnieją granice, gdzie możemy w jakimś stopniu walczyć – głównie w krajach trzeciego świata: ja ci podstawiłem nogę, a ty mnie spoliczkowałeś itd.

Dać kopniaka jeden drugiemu albo w politycznych kuluarach, lub za pośrednictwem trzeciego świata – to jest zrozumiałe i akceptowane przez wszystkich. Tu zginie 100 ludzi, tam 100 ludzi – to się nie liczy. Ale każdy wie, że wojna atomowa jest nieprzewidywalna do tego stopnia, że nie będzie można jej powstrzymać.

Pytanie: A jeśli każdy mały kraj będzie miał broń atomową?

Odpowiedź: Czy Arabia Saudyjska to duży kraj? To jest bogaty kraj i może wszystko kupić.

Replika: Nie dopuszcza Pan, że jakiś szaleniec może przycisnąć guzik?

Odpowiedź: Myślę, że na świecie nie ma, aż tak wielu szaleńców. Tak nam się tylko wydaje. Kadafi nie był szaleńcem, jak teraz sądzimy. Fidel Kastro i głowa Korei też nie.

Głowa Korei – mądry, dorosły człowiek. Jeśli oni pobrzękują bronią, to tylko w jednym celu: „Dajcie jeść“, dlatego że cierpią z głodu. Po cichu ich karmią, zjednują – nawet o tym nie wiemy. I Amerykanie – sami i za pośrednictwem trzecich krajów – i Rosja, i Chiny. A co można zrobić? Wszyscy świetnie wzajemnie się rozumieją.

Dlatego nie sądzę, że istnieje jakaś nieprzewidywalność. Kiedy zdajesz sobie sprawę, że masz bardzo poważny atut, ale inni również mają i trzymacie jeden drugiego za gardło, to powstrzymujesz się od poważnych kroków.

Dlatego uważam, że broń atomowa – to piękny środek powstrzymujący ludzi od zachowywania się jak mali chłopcy). Mam ogromną nadzieję na to, że w przyszłości ostrożność i mądrość – mimo wszystko – przeważą.

Z programu TV „Aktualności z Michaelem Laitmanem“, 26.02.2016