Błyskawiczne odpowiedzi kabalisty, 13.12.15

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Jeśli przeszedłem machsom to, co będzie z duszą po śmierci fizycznego ciała? Czy będę inkarnował?

Odpowiedź: Oczywiście, będziesz do tej pory, dopóki dusza nie dojdzie do swojego źródła, to znaczy nie przejdzie wszystkich 125 stopni.

Pytanie: Jeśli Kabała nie jest religią to, do czego potrzebne są jej przykazania?

Odpowiedź: 613 przykazań – jest to 613 istniejących w nas pragnień, które powinniśmy naprawić z egoistycznych na altruistyczne. Naprawa jest to wypełnianie przykazań.

Pytanie: Czy jest możliwe zobaczyć wyższe siły i porównać je z innymi siłami?

Odpowiedź: Wyższych sił nie można zobaczyć. Można je tylko poczuć w sobie, pod warunkiem wykonywania wymogów wzniesienia. A z innymi siłami można je porównać. Będziesz nie tylko je porównywał, ale także operował nimi.

Pytanie: Co rozumie Pan przez egoizm?

Odpowiedź: Egoizm – jest to opór przeciw połączeniu.

Pytanie: Czy można korzystać z tego świata w pracy duchowej?

Odpowiedź: Koniecznie. Pracując, żyjąc w nim i jednocześnie wznosząc się po duchowych stopniach, w ten sposób z niego korzystasz.

Pytanie: Nie mam możliwości znajdować się ani w fizycznej, ani w wirtualnej grupie. Czy można robić postępy indywidualnie?

Odpowiedź: Nie! Jesteś zobowiązany znaleźć sobie wirtualnych partnerów.

Pytanie: Często mówi Pan, że ludzkość jeszcze nie osiągnęła maksymalnego rozwoju egoizmu i swojego ostatecznego upadku. Ale czy może być gorzej?

Odpowiedź: A czy cała ludzkość odczuwa siebie w egoistycznym upadku? Możesz porozmawiać z wieloma ludźmi, oni ci powiedzą: „Nic strasznego. Wszystko w porządku”. Czyli, jakby jesteśmy jeszcze daleko od upadku.

Ale ci ludzie, którzy zaczynają budzić się do duchowego wzniesienia, powinni myśleć o tym, żeby  rosnąć i poprzez to pociągną za sobą cały świat.

Pytanie: Czy możliwe jest, aby niewielka liczba ludzi mogła coś zmienić na świecie?

Odpowiedź: Tak, ponieważ w duchowym świecie, jakość przeważa nad ilością. Jeżeli niewielka liczba ludzi będzie jakościowo zjednoczona, będzie mogła przemienić cały świat.

Pytanie: Czy przez cały czas będę zrzucany z każdego duchowego stopnia?

Odpowiedź: Dlaczego zrzucany? Ciebie po prostu troszeczkę spychają, dlatego abyś wzmocnił się na danym stopniu i wspiął się jeszcze wyżej.

Pytanie: Dlaczego cały czas dostaję po głowie?

Odpowiedź: Nie nadstawiaj! Ale będziesz dostawał i dzięki temu wznosił się.

Pytanie: Czy można starać się łączyć nie z innymi ludźmi, a na przykład z drzewami, aby uzyskać siłę obdarzania? Ponieważ są to tylko ludzie nienaprawieni, a cała reszta natury, w tym roślinna, znajduje się w naprawionym stanie.

Odpowiedź: Nie, nie możesz. Musisz połączyć się z takimi samymi, jak ty – grubiańskimi, egoistycznymi, tępymi, niepragnącymi niczego ludźmi. I właśnie wszyscy razem, popychając i podnosząc siebie nawzajem, będziecie w stanie rosnąć.

Pytanie: Skąd można wiedzieć, że jesteśmy gotowi do studiowania Kabały?

Odpowiedź: Tylko według swojego pragnienia. Jeśli ja, pomimo wszystkich problemów, które pojawiają się po przybliżeniu do Kabały (a one są specjalnie dawane, jako wskazówki z góry), kontynuuje dążenie do celu i nic nie jest w stanie mnie zatrzymać, wtedy mogę naprawdę zajmować się Kabałą.

Z lekcji w języku rosyjskim, 13.12.2015