Błąd Hawking’a

каббалист Михаэль Лайтман Replika: Znany naukowiec Stephen Hawking uważa, że ludzkość zniszczy sama siebie. Zagrożenie dla świata przedstawiają trzy czynniki: wojna nuklearna, ocieplenie klimatu i genetycznie zmodyfikowane wirusy.

Tym nie mniej, jak mówi Hawking, ludzkość ma szansę na przeżycie, a w zasadzie wydarzy się to na przełomie tysięcy lat albo dziesiątek tysięcy lat, ale do tego czasu odkryją się nowe planety i będzie gdzie uciekać…

Odpowiedź: Naukowcy dzisiaj doszli do takiego momentu, że zdają sobie sprawę, że znajdują się w martwym punkcie i nie są w stanie niczego zaoferować.

Z nauki naszego świata nie możemy już wydobyć niczego wartościowego. Ona tylko pomaga technologii i nic więcej. Kiedyś ona rozwijała nas – ponad ziemię, do gwiazd, w głąb przyrody. Dzisiaj w zasadzie rozumiemy, jak to wszystko działa, a co najważniejsze – zaczynamy widzieć, że to nie przynosi nam szczęścia!

Wcześniej myśleliśmy, że nauka wybawi nas od wszystkich problemów, doprowadzi do zwycięstwa komunizmu na świecie. Nauka, technologia, kultura, wychowanie, wykształcenie pozwoli człowiekowi wznieść się ponad wszystko!

Dzisiaj nauka zaczyna pokazywać nam, że wszystko zależy od człowieka, a nie od jego rozumu. Ponieważ człowiek zaczyna używać umysł egoistycznie, dla własnego dobra i tylko tym zniewala innych i niszczy wszystkie swoje osiągnięcia.

Kto by pomyślał pięćdziesiąt lat temu, że znajdziemy się w tak opłakanym stanie? W latach 60-tych ubiegłego wieku rozpoczęły się loty w kosmos, pojawił się amerykański sen, by wszyscy posiadali dom, samochód, pracę, emeryturę itd. Co dzieje się dzisiaj? Ginie średnia klasa, już jej nie ma. Jeden procent na górze posiada całe bogactwo, a 99% na dole nic nie może zrobić.

Dzieci w przeciętnych rodzinach muszą dorabiać, żeby zapłacić za naukę itd. 99% ludzkości pozbawiona jest poważnych perspektyw rozwoju.

Egoizm jest nieograniczony. On tak wzrósł, że 1% populacji będzie posiadał wszystko, a okruchy pozostaną dla niższych warstw tylko po to, żeby nie umarły i tylko dla tych z nich, które będą potrzebne dla tego jednego procentu.

Reszta zostanie zniszczona. Po co potrzebne jest tych 7 miliardów? Jeśli 1% populacji będzie potrzeba pół miliarda ludzi, to tyle zostawią.

Pytanie: Uważa Pan, że naukowcy nie wykażą się nowym myśleniem?

Odpowiedź: Nie. Rzecz nie w naukowcach, a w psychologii człowieka. Ją należy zmienić.

Ale psychologii człowieka w tym świecie nie można zmienić! Nie posiadamy do tego żadnych sił, ponieważ cały świat zbudowany jest tylko na jednym egoistycznym dążeniu – do siebie, do siebie, do siebie. Na tym bazuje i zwierzęca, i roślinna, i także nieożywiona przyroda, a tym bardziej człowiek, który oprócz tego wykorzystuje naukę i technikę, żeby egoistycznie zgarnąć wszystko dla siebie.

Pytanie: Odwieczne pytanie: „Co robić?“

Odpowiedź: To nie odwieczne pytanie. Dopiero teraz staje przed nami i dzięki temu, że wychodzi z głębi zrozpaczonego, zmęczonego, pozbawionego złudzeń z opuszczonymi rękami człowieka, ono wymaga odpowiedzi.

Odpowiedź jest w nas i my kabaliści mamy obowiązek przekazać ją każdemu człowiekowi. To jest nasze zadanie.

Jestem pewien, że to zrobimy. Pomóżcie nam w tym!

Z programu TV „ Aktualności z Michaelem Laitmanem“, 20.01.2016