Bez wysiłków nie ma rezultatu

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Czy dostępne są w kabale, jako nauce dokładne przepowiednie? Na przykład Baal HaSulam wiedział, że będzie wojna światowa, dlatego próbował przeprowadzić Żydów z Polski do Izraela, a następnie jeździł do Polski, żeby przebudzić strajkujących robotników w celu zjednoczenia. Czy wiedział on o tym, że jego misja będzie skazana na porażkę?

Odpowiedź: Tutaj istnieje trochę inne, nawet w pewnym stopniu nienaukowe podejście z ziemskiego punktu widzenia. Ponieważ kabalista bierze pod uwagę własne wysiłki.

Właściwie rownież w naszym świecie po to, aby coś osiągnąć, należy wykonać pewną ilość wysiłków.

Na przykład, aby odkryć coś nowego w naturze, ludzkość mogła przez setki lat walić głową w ścianę, przykładając różne wysiłki. I nie możemy z tego powodu mieć pretensji: „Dlaczego oni to robili?! Przecież mogli od razu coś osiągnąć”. Ponieważ rozumiemy, że wszystkie te wysiłki stopniowo tworzą dokładnie ten fundament, dzięki któremu ktoś tam dokonuje odkrycia.

W ten sposób całokształt ludzkich wysiłków doprowadza świat do nowego przełomu, nowego wzrostu. Tak samo jest w duchowej pracy.

Dlatego nie mogę powiedzieć, czy Baal HaSulam wiedział o tym,że jego wysiłki nie zostaną uwieńczone sukcesem. Widziałem, jak mój nauczyciel, Rabasz, nie patrząc na nic, wkładał takie czy inne wysiłki, które z mojego punktu widzenia były całkowicie irracjonalne. Ale on mimo tego wykonywał je, dlatego że człowiek nie powinien polegać tylko na swoim rozumie, on powinien iść, jakby na następnym poziomie.

Pytanie: To znaczy, że on widział, co nas czeka za rogiem?

Odpowiedź: Nie, nie widział! Ale nawet jeśliby widział, to nie anulowało by to jego wysiłków. I chociaż z punktu widzenia naszego zwykłego racjonalnego podejścia wydaje się, że nie ma w nich żadnej potrzeby, on wiedział, że w każdym razie są one niezbędne.

Z programu TV „Kabała i nauka”, 10.07.2015